V roku 1964 vznikla na pôde Strojníckej fakulty katedra s názvom „Katedra základov automatizácie a regulácie“. Túto katedru zakladal nestor košickej kybernetiky prof. J. Spal,CSc. a 8 rokov bol na jej čele. Poslaním tejto katedry, ktorá prezentovala nové trendy v automatizácií, najmä strojárstva, bola predovšetkým regulačná technika a zavádzanie výpočtovej techniky, ktoré bolo vtedy v úplnych začiatkoch.
Významným medzníkom vo vývoji katedry bol vznik Elektrotechnickej fakulty na VŠT Košice roku 1969. Súčasne sa katedra stala jej integrálnou súčasťou so zmeneným názvom „Katedra automatizácie a regulácie“ a zabezpečovala výuku v odbore Technická kybernetika. V roku 1972 katedru skončilo prvých 20 absolventov. O štyri roky neskôr, v roku 1973, bola katedra opäť premenovaná, tentoraz na „Katedru technickej kybernetiky“ a do jej čela sa dostáva Prof.Ing.Milan Jelšina,CSc. O rok neskôr sa na katedre vytvorili dve zamerania a to „Kybernetické systémy“ a „Elektronické systémy“. Dynamika katedry bola veľmi veľká a preto v roku 1975 vznikajú už tri zamerania a to „Elektronické systémy“, „Elektronické počítače“ a „Riadiace a automatizačné systémy“. Tento stav trval 5 rokov a v roku 1980 existovali na katedre tri zamerania: „Riadiaca technika“, „Automatizované systémy riadenia“ a „Robotika“.
Rýchly technický vývoj vo svete, sledovanie nových perspektívnych trendov, ich zavádzanie do pedagogického a vedecko-výskumného procesu si logicky vyžiadalo rozdelenie katedry v roku 1989 na dve katedry a to „Katedru počítačov a informatiky“ a na Katedru kybernetiky a umelej inteligencie. Prvým vedúcim Katedry kybernetiky a umelej inteligencie od roku 1989 bol prof. Ing. Ján Sarnovský, CSc., ktorý v roku 2013 ponechal vedenie prof. Ing. Petrovi Sinčákovi, CSc.